Urbárny spôsob hospodárenia
Urbárny spôsob hospodárenia v lesoch a pozemkoch, ktoré boli rozdrobené zaviedla Mária Terézia za svojho panovania, do jej monarchie patrilo aj územie Slovenska. V obmenách sa tento systém pretransformoval do súčasnosti a je efektívny. Podielové vlastníctvo(urbáre) bolo na Slovensku zrušené znárodnením v rokoch 1951-1953.
Obnovenie urbárskych spoločenstiev sa udialo v roku 1995 a nasledovalo aj reštitučné konanie. S týmto problémom zápasíme aj v súčasnosti a štátna administratíva vyžaduje dokazovanie pôvodu vlastníctva , čo zaťažuje občanov.
I napriek týmto ťažkostiam tento systém hospodárenia je prínosom nielen pre spoločnosť, ale aj pre majiteľov podielového vlastníctva. Vysoká daňová zaťaženosť a odvody negatívne ovplyvňujú ekonomiku urbárov. Dôležitá je činnosť výborov, ktoré riadia tieto spoločenstvá zodpovedajú sa členom spoločenstiev na valnom zhromaždení.
Valné zhromaždenie tejto spoločnosti sa konalo 18.5.2019 . Konštatovalo vyššie administratívne zaťaženie zo strany štátu a pokles zdrojov na ťažbu v dôsledku likvidácie kalamít. Tu sa podstatne znížila výťažnosť a zvýšili sa náklady, čo ovplyvňuje aj ceny drevnej hmoty a palivového dreva. Nerovný boj sa zvádza z kôrovcovou kalamitou. Lykožrút nám likviduje smrekové porasty
a nejednotnosť v preventívnej ochrane voči tomuto hmyzu nám zapríčiňuje, straty. Do popredia sa dostáva mimoprodukčný význam lesov pre naše životné prostredie, malo by to byť v centre pozornosti štátu. Dotácie by nemali smerovať len do priemyslu ale aj do lesov.
Vladimír Pašiak
Predseda